Anime izlemeye başlayacaklara en iyi anime önerileri

Her anime severin bildiği, anime dünyasına yeni girecek olanlar için ilaç gibi bir en iyi anime önerileri listesi hazırladık. İyi okumalar!

En iyi korku filmleri listemize de göz atmayı unutma!

Full Metal Alchemist: Brotherhood

Eşit takas kuralına göre bir şey kazanmak istiyorsanız onunla eşdeğerde bir şey feda etmelisiniz.

En iyi anime önerileri listemizin ilki Full Metal Alchemist: Brotherhood.

Annelerini kaybeden Edward ve Alphonse Elric, annelerini son bir defa da olsa görebilmek için simya biliminde yasaklanmış bir yöntem kullanırlar. İşlem sırasında eşit takas kuralına göre annelerinin ruhuna karşılık Alphonse’nun ruhu ve bedeni, Edward’ın ise bacağı alınmıştır. Annelerini diriltmeyi başarmışlardır başarmasına fakat anneleri hiç de insana benzememektedir ve sadece “beni öldürün” demektedir. Bu başarısız denemenin ardından kardeşini kaybetmek istemeyen Edward, bir kolunu feda ederek Alphonse’nun ruhunu bir zırha mühürler.

Yaptıklarının sonuçlarından son derece pişmanlık duyan Edward, ne olursa olsun felsefe taşı adı verilen şeyi bulmaya ve kardeşinin bedenini geri almaya karar verir.

Kardeşlik, fedakarlık gibi temaları seviyorsanız bu animeyi hemen izlemelisiniz!

Death Note

Canı fena halde sıkılan bir ölüm meleği dünyaya bir Ölüm Defteri bırakır. Bu defteri derslerinde çok başarılı ve çok zeki bir öğrenci olan Light Yagami bulur. Defteri açtığında “bu deftere adı yazılan kişi ölür” şeklinde bir yazı görür. Light Yagami buna ilk başlarda inanmasa da test edip gerçek olduğuna ikna olur. Dünyanın çok kötü bir yer olduğunu düşünen, her gün televizyonlarda cinayet, tecavüz gibi olayları görmekten bıkan Light dünyaya adalet getirmek için bu defteri kullanmaya başlar. Fakat bir süre sonra yaptıkları gizli servisin dikkatini çeker. “L” lakaplı dahi bir detektifle çalışmaya başlarlar. L ilk iş olarak zekice bir yöntemle bu gizemli katilin Japonya’da olduğunu anlar. Bundan sonra ise iki dahi karakterin amansız savaşı başlar.

Polisiye ve zeki suçlu-polis savaşları temasını sevenlerdenseniz bu anime tam size göre!

Tokyo Ghoul

Bir lise öğrencisi olan Kaneki Rize isimli bir Ghoul tarafından saldırıya uğrar. Ghoul, insan etiyle beslenen süpergüçlü bir yaratıktır. Ghoul, Kanekiyi tam öldürecekken üzerine demir yığınları düşer ve ezilir. Durumu kritik olan Kaneki hastaneye kaldırılır. Hastanedeki doktor Rize’nin organlarını Kaneki’ye aktarır. Doktorun amacı yardım etmek olsa da aslında Kaneki’nin hayatı bu noktadan sonra mahvolacaktır. Bu ameliyat ile Kaneki yarı insan yarı Ghoul olmuştur ve artık onu öldürmek isteyen düşmanları vardır.

Steins; Gate

Deli biliminsanı Rintaro Okabe ve arkadaşları bir mikrodalga fırınla geçmişe mesaj gönderebilmeyi başarırlar. Bu icatlarına D-mail ismini verirler. Fakat çok sürmeden işler karışmaya başlar. Gelecekteki şeytani bir topluluğun şeytani planlarını engellemeye çalışırlar. Bilimkurgu animeleri arasında en iyilerden biri olan ve yer yer mizahi öğelere de yer verilen Steins:Gate animesi kesinlikle izlenmesi gereken animelerden.

Code Geass

2010 yıılında Britanya Japonya’yı işgal eder. Japonya’ya “Alan 11” ismi verilir ve Japonya vatandaşlarına “11” denmeye başlanır. Japonya vatandaşları hor görülür ve fakirlik içinde yaşarlar.

Hikayenin ana karakteri Lelouch son derece zeki bir lise öğrencisidir. Günün birinde Geass isimli bir güç kazanır. Bu güçle gözünün içine baktığı kişiyi kontrol edebilme yeteneği kazanan Lelouch, Britanya’ya karşı tek başına kafa tutmaya başlar ve zamanla birçok destekçi kazanır. Her ne kadar Geass gibi çok etkili bir güce sahip olsa da düşmanları da en az onun kadar zeki ve yeteneklidir.

Bleach

Dünyada ve Japonya’da oldukça popüler olan bu seride ana karakterimiz Ichigo Kurosaki’dir. Ichigo Kurosaki, asi ruhlu bir lise öğrencisidir. Ruhları görmek gibi bir yeteneği olan Ichigo’nın odasında garip biri görünür ve bu kişi Ichigo’nun kendisini görebilmesine şaşırır. Kendisini görebilmesine şaşıran kişi Shinigami Kuchiki Rukia’dır. Bu esnada evlerinin yanına bir Hollow belirir ve Rukia’yı kötü bir şekilde yaralar. Rukia son çare olarak güçlerini Ichigo’ya verir ve Ichigo Rukia’nın bütün gücünü emerek yaratığı kolayca yener.

Bu olaydan sonraki gün ise Rukia transfer öğrencisi olarak Ichigo’nun okulunda ortaya çıkar. Ichigo’nun bütün gücünü emmesi yüzünden bu dünyada kalmak zorunda olan Rukia’nın Shinigamilik görevlerini Ichigo yapmaya başlar. Fakat artık Ichigo’nun hayatı asla eskisi gibi olmayacak şekilde değişecektir.

Naruto + Naruto Shippuden

Bu anime Naruto ve Naruto Shippuden olmak üzere ikiye ayrılır. Oldukça popüler olan bu anime çoğu anime severin ilk izlediği animelerdendir. Oldukça geniş ve sağlam bir senaryosu olan bu anime ana karakter Naruto odağında şekillenir. Naruto annesi ve babası olmayan oldukça yaramaz, enerjik ve okulda başarısız bir çocuktur.

Naruto doğduğu zaman Konoha’ya 9 kuyruklu şeytan tilki saldırır ve köyün Hokagesi, yani en güçlü ninjası, tilkiyi Naruto’nun içine mühürler. Naruto büyüdükçe köylülerin garip bakışlarına, ondan uzak durmalarına, onu hiçbir zaman kabullenmemelerine maruz kalarak büyür. İnsanların onu kabullenmesini isteyen Naruto bir gün Hokage olma hayaliyle yaşar ve herkese bu hayalinden bahseder. Bu hayalin peşinden koşarken birçok olayla ve insanla karşılaşan Naruto sürekli büyümeye ve gelişmeye devam eder. Bu esnada ise animenin hikayesi sürekli dallanarak ve derinleşerek devam eder.

Naruto bir iki paragrafla anlatılamayacak kadar geniş bir hikayeye, karakterlere ve konuya sahip. Belki Naruto’ya özel bir yazı hazırlarız kim bilir. Fakat anime izlemeye başlayacaksanız hikayesi, karakterleri ve her şeyiyle Naruto en iyi seçimlerden biri olacaktır.

One Punch Man

Saitama! O hobi olarak kahramanlık yapan birisi. O kadar güçlü ki bütün düşmanlarını tek yumrukta yenen birisi. Bütün düşmanlarını tek yumrukta yendiği için varoluşsal sancılar yaşayan birisi.

En iyi anime önerileri listemizin son animesi One Punch Man’in konusu oldukça basit. Dünya sürekli canavarlar tarafından saldırıya uğrar. Bu canavalarla savaşmak için bir kahraman birliği kurulur. Hem canavarlar hem de kahramanlar güçlerine göre bir sıralamaya sahipler.

Ana karakterimiz ise kel ve komik görünümlü Saitama. Saitama bir kahraman olmak ister ve her gün çok çalışır. Günde 100 şınav 100 mekik 100 çömelme ve 10 km koşu yapan Saitama o kadar çalışır ki bir zaman sonra saçları dökülür ve kel kalır. Bu antremandan sonra o kadar güçlenir ki en güçlü yaratıkları bile tek yumrukta paramparça eder. Bütün düşmanları tek yumrukta yenildiği için Saitama bunalıma girmeye başlar ve varoluşsal sancılar çeker. Saitama gerçek bir savaşın nasıl hissterdiğini bile unutmuştur ve bu hissi tekrar yaşamayı fena şekilde istiyordur.

Anime izlemeye başlayanlar için en iyi anime önerileri listemiz buraya kadardı. Senin de önermek istediğin bir anime varsa yorumlarda belirtmeyi unutma!

En iyi korku filmleri listemize de göz atmak ister misin? Tıkla!