Bill Gates: “COVID-19 ilaçları en çok duyulan yerlere verilmeli”

Microsoft’un kurucusu Bill Gates bildiğiniz gibi yaptığı birçok konuşmada dünyayı salgın hastalıklar konusunda uyarmıştı. 2015 yılında TED’de yaptığı konuşmada bütün dünyayı etkisi altına alacak bir felaketin atom bombalarından ya da savaşlardan değil virüslerden kaynaklanacağını belirtmişti. 2019 yılının sonlarında ise yeni bir virüs pandemisi patlak verdi.

Covid-19’un tüm dünyaya yayılmaya başlamasıyla birlikte birçok ülkede aşı ve ilaç çalışmaları başladı. Bill & Melinda Gates Vakfı da bu yeni virüsün araştırma çalışmalarına 250 milyon dolar bağışladı. Cumartesi günü International AIDS Society tarafından düzenlenen sanal Covid-19 konferasında Bill Gates, Covid-19 ilaçlarının ve gelecekte bulunacak olan aşının en çok parayı teklif eden yerlere değil aşıya en çok ihtiyaç duyan yerlere verilmesi gerektiğini söyledi. Devamında ise “Eğer ilaçları ve aşıyı en çok ihtiyaç duyulan yerlere vermektense en çok parayı teklif eden yerlere verirsek Covid-19, daha uzun süren, daha adaletsiz, daha ölümcül bir pandemi olur.” dedi. (Reuters)

Amerika ve Avrupa’da yüzlerce Covid-19 araştırmaları ve testleri yapılıyor. Bu araştırmalara milyarlarca dolar para harcanıyor. Genel endişe zengin ülkelerin Covid-19 ilaçlarını toplarken gelişmekte olan ve nispeten daha az ekonomik güce sahip olan ülkelerin bu pandemiye karşı ellerinin boş kalması yönünde.

Bu duruma ABD Başkanı Donald Trump’ın Almanya’daki umut verici Covid-19 çalışmaları yapan bir şirketi kendi taraflarına çekmeye çalışmasına örnek verebiliriz.

Avrupa Komisyonu ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Covid-19 salgının tehdit ettiği hayatları kurtarabilecek ve yaptığı ekonomik etkileri giderebilecek bir ilacın dağıtımında doğabilecek sağlıksız bir rekabet konusunda uyarılarda bulundu. Bunun yanı sıra Washington’daki bazı yetkililer ise olası bir ilaç veya aşı durumunda ABD vatandaşlarına öncelik vereceklerini belirtti.

Gates, 20 yıl önce HIV/AIDS krizi ile başlayan mücadeleye örnek vererek, ülkelerin bu hastalıklara karşı ilaç bulmak ve ilacı dünya çapındaki -Afrika dahil- birçok ülke için erişilebilir hale getirmek amacıyla bir araya gelmelerinin Covid-19 ilaçlarını geniş çapta ulaşılabilir hale getirmek için bir model teşkil edebileceğini söyledi.

Bill Gates, “HIV/AIDS’e karşı verilen savaştan alınacak en önemli ders, büyük ve adil bir küresel dağıtım sistemi oluşturabilmeninin önemidir.” dedi.

Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-meeting-gates/bill-gates-calls-for-covid-19-meds-to-go-to-people-who-need-them-not-highest-bidder-idUSKCN24C09R