Sera etkisi nedir? Sera etkisi nasıl oluşur?

Sera etkisi, küresel ısınmanın en önemli etkenlerinden biridir. Sera etkisi dünyamızın ısınmasına ve ekolojik dengenin bozulmasına sebep oluyor. Peki sera etkisi nedir seri etkisi nasıl oluşur?

Sera etkisi, tahmin edebileceğiniz gibi bitki yetiştirmek için kullanılan seraların çalışma mantığına benzer. Seralar cam, plastik, fiberglas gibi malzemelerden inşa edilen yapılardır. Seralarda mevsim farketmeksizin farklı çeşitlerde sebze ve meyve yetiştirebiliyor. Bunu kış aylarında bile seranın içini sıcak tutabilmemiz sayesinde yapıyoruz. Gündüzleri güneş ışığı seranın içindeki bitkileri ve havayı ısıtır. Geceleri dışarısı soğuk bile olsa seranın içi sıcak kalır. Çünkü seranın cam duvarları güneş ışığının yarattığı ısıyı içeride tutar.

Dünyamızda da sera etkisi hemen hemen aynı şekilde çalışır. Atmosferdeki karbondioksit gibi gazlar dünyamızdaki ısıyı tutar, tıpkı seralardaki gibi. Bunun gibi ısıyı tutan gazlara sera gazları deniyor. Bu gazlar ısıyı tutarak dünyamızın gitgide ısınmasına sebep olur. Bu da küresel ısınma gibi küresel çapta bir felaketler zincirinin başlamasına yol açar.

Sera etkisinin dünyamızda seralarda olduğu gibi çalıştığını söylemiştik. Nasıl güneş ışığı seralarda çiçekleri ve havayı ısıtıyorsa, dünyamızın da yüzeyini ısıtıyor. Geceleri ise dünyanın yüzeyi soğur ve ısıyı havaya salar. Fakat ısının bir kısmı sera gazları tarafından atmosferde tutulur, tıpkı seralarda olduğu gibi. Bu da dünyamızın ısınmasına sebep olur.

Sera etkisi, yukarıda bahsettiğimiz gibi karbondioksit gibi sera gazlarının ısıyı tutması sonucu oluşuyor. Eğer atmosferde normalin üzerinde sera gazı olursa dünya gitgide daha da ısınacaktır.

Dünyanın doğal sera gazı dengesini bozan en önemli unsur insan faaliyetleridir. Kömür ve petrol gibi fosil yakıtların kullanımı atmosfere çok fazla karbondioksit gönderiyor. NASA, atmosferimizdeki karbondioksit ve diğer sera gazlarının miktarının giderek arttığını gözlemlemiştir.

Sera etkisinin ve sera gazlarının zararları saymakla bitmez.

Sera etkisinin dünyamızın ısınmasına sebep olduğunu söylemiştik. Bu ısı artışı dünyanın ekolojik dengesini bozuyor ve eğer sera gazlarını bu hızla salmaya devam edersek daha fazla bozmaya devam edecek. Ekolojik dengenin bozulması canlı türlerinin yok olmasına sebep olacak ve bu insanlık için hiç de iyi olmayacak sonuçlar doğuracak.

Okyanuslar havadaki karbondioksiti emerler. Atmoferde daha fazla karbondioksitin olması okyanusları daha fazla asidik hale getiriyor ve okyanusları ısıtıyor. Bu birçok deniz canlısı için zararlıdır. Örneğin mercan resifleri bu yüzden yok oluyor ve mercanlar beyaza dönmeye başlıyor.

Sera etkisinin ve dolayısıyla küresel ısınmanın dünyamıza yıkıcı etkileri var. Fakat bunu önlemek ve dünyamızı gelecekteki insanlara daha güzel bir şekilde emanet etmek bizlerin elinde. Petrol ve kömür gibi fosil yakıtlar yerine güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi doğal ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanabiliriz. Çevremizi temiz tutup çok fazla atık üretmemeliyiz. Daha birçok yapılabilecek şey sıralanabilir.