Turing Testi nedir? Turing Testi Nasıl çalışır?

Turing testi yapay zeka teorisinin ve gelişiminin temelini atan Matematikçi Alan Turing tarafından 1950 yılında yayınladığı bir makalede ortaya atılmıştır. Turing testi bir makinenin insan zekası gösterip göstermediğini belirlemek için kullanılan oldukça basit bir testtir.

Turing Testi nasıl çalışır?

Bilgisayar bilimindeki gelişmeler artık hayatımızın birçok yönüne etki ediyor. Telefonumuza dokunmadan bir takım işlemler yapabiliyor, çok hızlı bir şekilde çeviri araçlarıyla bir dilden diğerine çeviriler yapabiliyor, finans alanında görev alan robotlar kişiselmiş portföyler oluşturabiliyor.

Bunların birçoğu artık günlük yaşamda sıradan hale geldi. Bu teknolojiler olmayan bir zamanı hayal etmek bile zor hale geldi.

“Makineler düşünebilir mi?”

İngiliz Matematikçi Alan Turing İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanların Enigma kodlarını kırmaya çalışırken aynı zamanda bilgisayar bilimlerinin ilk temel konseptlerini geliştirmişti. Savaş bittikten sonra ise Alan Turing yapay zeka hakkında düşünmeye başladı.

1950 yılında yayınladığı makalede, Turing şu soruyu sorarak başladı: “Makineler düşünebilir mi?” Daha sonra insanların bu soruyu cevaplamalarına yardımcı olmak için bir test önerdi.

Bu test bir hakem tarafından sorgulama odasında yürütülür. Denekler, yani bir insan ve bir bilgisayar programı görünmeyecek şekilde gizlenirler. Yani hangisinin insan hangisinin program olduğu dışarıdan bakılarak anlaşılamayak bir hale getirilir. Hakem karşısındakinin kim olduğunu bilmeden onlarla bir takım konuşmalar gerçekleştirir. Hakem bu konuşmaya bakarak hangisinin insan hangisinin bilgisayar olduğunu belirlemeye çalışır.

Alan Turing, “Eğer hakem bu konuşmalar sonucunda bilgisayarın insandan farkı olmadığı kanısına varırsa bilgisayar insan gibi davranmayı başarmış demektir, yani bilgisayar düşünebiliyor demektir” sonucuna varıyor.

Günümüzdek Turing Testi

Her ne kadar bir takım eleştiriler alsa da Turing Testi hala yapay zeka projelerinin başarısını ölçmek için kullanılıyor.

Turing Testinin güncellenmiş bir versiyonunda bir hakem yerine birden fazla hakem bulunuyor. Bu hakemler deneklerle konuşmalar gerçekleştiriyor. Eğer beş dakikalık konuşmanın ardından hakemlerin %30’undan fazlası bilgisayarın bir insan olduğu sonucuna varırsa proje başarılı sayılıyor.

Loebner Ödülü, Amerikalı bir mucit ve aktivist olan Hugh Loebner tarafından 1991 yılında başlatılan yıllık Turing Test yarışmasıdır. Loebner, insan ve bilgisayar programının dört hakemin her biri ile 25 dakikalık görüşmeler yapmasını gerektiren ek kurallar oluşturdu.

Eugene ile sohbet etmek

Alan Turing bir makinenin Turing Testinin 2000 yılında geçilebileceğini tahmin etmişti.

2014 yılında Reading Üniversite’sinden Kevin Warwick, Alan Turing’in ölümünün 60. yılını kutlamak için bir Turing Testi yarışması düzenledi. 13 yaşında bir erkek çocuğunun karakterine sahip olan Eugene Goostman adında bir sohbet botu bu etkinlikte Turing Testini geçti.  Hakemlerin % 33’ü Eugene’nin insan olduğuna ikna olduğuna dair oy verdi.

Kaynak: Turing Test Definition – Investopedia